Papírová šipka, která létá!
Návod

Žádná z papírových šipek, co jsem znal, nelétala. Všelijaké vlaštovky padaly strmě dolů, kolébaly se, srážel je vítr a podobně. Proto jsem zkoušel skládat vlastní. Šipka vznikala v době mého studia na střední škole. Bydlel jsem na strmém svahu ve třetím patře paneláku nad údolím, ve kterém stojí kostel. Cílem bylo přelétnout střechu kostela. Tento záměr se mi bohužel nezdařil, ale šipka dolétla několikrát alespoň na parkoviště před kostel, což znamenalo přes sto metrů daleko! Panelák byl velký větrolam. Okolní vzdušné proudy byly záludné, proto jsem často skládal šipku robustní a stabilní. Tak vznikl tento typ.

Obecně platí, že šipka se skládá na míru konkrétním povětrnostním podmínkám krátce před letem. V bezvětrném počasí, kdy se nepohne ani list a na dostatečně vyvýšeném místě, budeme skládat šipku s větší klouzavostí (lehčí papír, širší křídla). Do větru nebo pro házení na rovnějším místě, volíme šipku s menší klouzavostí zato však odolnější a rychlejší (papír větší gramáže, menší křídla). Je zde hodně prostoru pro experimenty!

Typ popisovaný v tomto návodu byl složen z kancelářského papíru velikosti A4 (do tiskárny k PC), gramáž 80g/m2, což je hmotnost celkem vysoká. Vhodný je i papír z velkého školního sešitu, nesmí však být příliš jemný.

Vlastnosti

Skládání

Létání

Kamufláže

Pro syna jsem nedávno vytvořil barevné kamufláže. Stačí stáhnout, rozbalit, vytisknout na PC tiskárně na A4 a poskládat. Méně potišěná strana je vnitřek.

Video

Video je bohužel horší kvality, než jsem zamýšlel. Natáčel jsem na starší kompaktní fotoaparát a šipka je příliš malá. Je ale vidět, že šipka drží směr, zvládne slétnout kopec a o to jde.

hodně pěkných letů, přeje
Vladimír Semotán

sipka (zavináč) inventurakrajiny (tečka) cz